Lato trwa! Upały nie odpuszczają, więc warto przypomnieć kilka zasad, których warto przestrzegać by zachować odpowiednie nawodnienie organizmu.
W trakcie upałów organizm traci nie tylko wodę, ale również wiele substancji mineralnych. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka. W przypadku niedoboru – odwodnienia – dochodzi wtedy do nadmiernego obciążenia układu nerwowego – spada koncentracja, pojawia się apatia, bóle głowy, w skrajnych przypadkach utrata przytomności.
Aby nie dopuścić do odwodnienia, trzeba pić dużo wody, najlepiej niegazowanej, średnio zmineralizowanej. Żeby urozmaicić jej smak, można dodać kilka plastrów cytryny, ogórka czy listki mięty.
W gorące dni sprawdzają się również letnie i ciepłe napoje. Nie narażą nas na bóle gardła, tak jak może to wystąpić przy piciu bardzo schłodzonych płynów.
Napoje izotoniczne również polecane są w trakcie wzmożonego zapotrzebowania na płyny i cenne składniki.
Dobrym sposobem na uzupełnienie mikroelementów i elektrolitów jest picie soków owocowo-warzywnych, najlepiej soku pomidorowego, bogatego gównie w potas.
Wyżej wymienione napoje warto pić częściej i w mniejszych porcjach – nie będziemy odczuwać wzmożonego pragnienia, a regularne dostarczanie płynów i cennych składników, tylko wyjdzie nam na dobre.
Już wiemy, co pomoże nam przetrwać gorące dni. A czego lepiej unikać? Słodkich i gazowanych napojów, tylko spotęgują uczucie pragnienia, oraz mocnych kaw i herbat, które mogą się przyczynić do szybszego odwodnienia organizmu i wypłukiwania wartościowych składników.
Ilość wypijanych płynów powinna być dostosowana do naszego wieku, trybu życia, ekspozycji na słońce oraz codziennego uprawianego wysiłku fizycznego. Orientacyjnym przelicznikiem wskazanego dziennego zapotrzebowania na płyny jest 300 mililitrów na 10 kilogramów masy ciała.
Gdyby jednak kogoś z Waszego otoczenia dosięgły skutki upałów przedstawiamy podstawowe zasady pierwszej pomocy:
-w przypadku wystąpienia objawów takich jak: zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca, stan podgorączkowy – należy natychmiast udać się do chłodnego miejsca.
-zwilż wodą twarz, nogi i ręce, połóż chłodny kompres na kark
-zwróć się o pomoc do najbliższego punktu opieki medycznej
-jeśli osoba, której pomagasz ma drgawki, majaczy, jej skóra jest sucha i gorąca, traci przytomność – wezwij pogotowie ratunkowe! Nie podawaj samodzielnie żadnych leków!
-ułóż osobę poszkodowaną na plecach z nogami i miednicą podniesionymi powyżej tułowia, wachluj jej twarz-
-warto spryskiwać skóry wodą w temperaturze ok. 25-30 st. C.
-jeśli straciła przytomność, zastosuj pozycję boczą bezpieczną, kontroluj funkcje życiowe i czekaj na przyjazd pogotowia!